Drumski saobraćaj

drumskiTehničar drumskog saobraćaja - organizuje usluge prevoza putnika ili tereta u gradskom, prigradskom, međugradskom i međunarodnom saobraćaju. Izrađuje red vožnje, izračunava cene putničkog i teretnog prevoza, vodi evidenciju i dokumentaciju za otpremničko-špediterske poslove. Vodi brigu o ispravnosti i ekonomičnosti voznog parka, vrši tehničke preglede, registraciju i osiguranje vozila. Vodi računa o bezbednosti vozila, putnika i tereta, prikuplja i analizira podatke o saobraćajnim prekršajima, nezgodama i zastojima. Poslove može da obavlja u zatvorenom prostoru: u kancelarijama, u radionicama za tehničke preglede, u skladištima, a povremeno i na otvorenom prostoru. Može da radi u saobraćajnim preduzećima, komunalnim ustanovama, preduzećima za tehnički pregled vozila, u policiji itd.

Vozač motornih vozila - Upravlja raznim motornim vozilima, kamionima, autobusima, specijalnim vozilima. Prevozi robu i putnike, otklanja jednostavne kvarove na vozilu, vodi potrebnu dokumentaciju o prevozu tereta, nadzire utovar, istovar i zaštitu tereta tokom prevoza. Poznaje pravila u vezi bezbednosti i regulisanja saobraćaja, transportna prava, saobraćajnu psihologiju, osnove puteva, ulica i parkirališta. Putem praktičnog treninga i obučavanja i trogodišnjeg školovanja stiče dozvole B i C kategorija za motorna vozila i vozila za prevoz tereta. Može da radi u malim ili velikim firmama za prevoz putnika i robe, u medicinskim ustanovama, komunalnim službama, u taksi udruženjima itd. Ukoliko želi može da se dokvalifikuje za vozača specijalnih vozila ili da stekne specijalizaciju za instruktora vožnje.

Zajednica saobraćajnih škola Republike Srbije
ul. Cara Dušana 262
Zemun 11080
Telefon: 011/400-01-05